Hlídač státních webů

Máme pro Vás ve službě postaveného dalšího Hlídače a jeho úkolem je sledovat státní weby. Pohlídejte si s námi např. katastr nemovitostí, datovou stránku nebo portál veřejné správy. 

Víte, jak je hlídáme?

Když píšeme, že hlídáme státní weby, myslíme tím, že:

  • hodnotíme odpovědi webů – zkrátka a dobře měříme každou minutu, jestli weby státu vůbec fungují, a pokud ano, jak rychle odpovídají. Odpovědi webů klasifikujeme a přiřazujeme jim příslušnou barvu.

  • testujeme zabezpečenou komunikaci protokoly HTTP a SSL/TLS mezi prohlížečem uživatele a vzdáleným serverem státu.

 

Chcete si udělat ještě lepší obrázek o tom, jak měříme? Podívejte se na náš podrobný popis měření a hodnocení.

Kde na Hlídači najdu informace o webech?

Souhrnné informace o webech státu najdete hned v úvodní hlavičce, kam jsme pro Vás nejdůležitější odkazy umístili.

 

Jedno kliknutí Vás odkáže k grafu nejdůležitějších služeb za 24 hodin. Neustále se mění. Dnes vypadal takto:

Na obrázku je ve výřezu pouze několik služeb. Ve skutečnosti jich pro Vás hlídáme daleko více. Pokud na stránce sjedete myší o kousek dolů, objevíte náš seznam dalších hodnocených služeb.

Pro další analýzu jsme si vybrali služby ústředních orgánů státní správy. Zde už je patrný rozdíl ve funkčnosti některých webů.

Klikli jsme na věštník veřejných zakázek. A na obrázku níže si můžeme prohlédnout, podrobnější informace právě z tohoto webu. Nebo si zde můžete vše prozkoumat sami.

Proč je důležitý protokol HTTPS?

Bezpečnost pomocí protokolu HTTPS je preferována hlavně z důvodu, že tento protokol zajišťuje nejen utajení přenášeného obsahu, ale také prokazuje identitu serveru – ujišťuje nás, že komunikujeme se správným serverem a ne s podvrženým (typicky kromě státních webů je důležitá identita serveru hlavně při placení přes internet).

Pro lepší představu pro Vás máme připravený speciální žebříček služeb, kde vyhodnocujeme používání HTTPS státními weby.

Na obrázku níže vidíte variantu, kdy služba protokol vůbec nepodporuje. Další části žebříčku si můžete prohlédnout přímo zde.

V žebříčku si všimněte, že každý web ze seznamu je ohodnocen „známkou“, podle toho, jak kvalitně je HTTPS na webu udělané.  Známky jsou udělené v rozmezí A-F.

Písmeno A, A+, A- obdržely weby, kde je vše v nejlepším pořádku. Oproti tomu weby hodnocené E, F jsou na tom o poznání hůře. U webů, které HTTPS vůbec nepodporují, uvádíme X, jak je vidět i na obrázku výše. 

U prověřování každé služby nezapomeňte mrknout na konec stránky, kde pro Vás vždy uvádíme aktuálnost údajů.