9. Mobilní aplikace státu

Quote 13

Neoddiskutovatelnou součástí používání internetu a digitálních technologií je přesun na mobilní aplikaci. Mnoho služeb dnes lidé používají více z mobilu než z počítače.

 

Tohoto trendu by se měla účastnit i státní správa. Podíl mobilních telefonů u e-shopů, v bankách, obsahu neustále roste a mnoho služeb má více návštěv z mobilu než z počítače. Stát však tento posun prozatím odmítá akceptovat. Nejen že neexistuje prakticky žádná aplikace od státu, kde by byly dostupné základní informace, postupy k řešení životních situacích, kontakty či formuláře, ale navíc ani weby českých institucí nejsou vůbec uzpůsobeny k mobilnímu zobrazení.

 

 

Státní mobilní aplikace by přitom vyřešila mnoho problémů. Kromě informační služby by díky ní mohla být usnadněna identifikace občana jako osoby – velký problém, který brání jednoduché a rychlé komunikaci mezi státem a občanem. 

 

Mobilní telefony jsou přitom tak vyspělé, že dokáží velmi přesně a bezpečně ověřit danou osobu (heslo, face ID, otisk prstu apod.) a současně jsou uživatelsky snadno použitelné. Příkladem mohou být například bankovní aplikace, které tyto technologie využívají běžně již delší dobu, není proto důvod, proč by je nemohl využívat i stát. Dnes stát podobnou aplikace používá pro přihlášení na portál občana a do datovek, ale tato možnost je tak skrytá, že se nedá brát vážně.

 

Dalším zjednodušením, kterou mohou mobilní aplikace přinést, je mnohem snazší komunikace se státem: přístup k datové schránce (a její správa), notifikace o konci platnosti dokumentů (občanský průkaz, pas, řidičský a technický průkaz), žádosti, prokazování se úřadům atd. 

 

Mobilní aplikace pro stát je naprostou nezbytností. Nejen kvůli technologickému pokroku a přesunu lidí do mobilního prostředí, ale především pro organizace a integraci co největšího počtu služeb na jedno místo. Tato aplikace, s dostatečně funkčním a bezpečným ověřením osob, musí vzniknout co nejdříve a poskytnout tak občanům maximální možný komfort při komunikace se státem. 


Napadá vás, co jiného by ještě pomohlo udělat z České republiky moderní stát? Napište nám!