21. Open source knihoven pro základní systémy státu

Quote 33

Část státních systémů je dnes centralizovaná. Máme zde datové schránky, centrální registry a rejstříky dat, ke kterým se připojuje většina agend státní správy a samosprávy. Existují stovky různých softwarů a aplikací, jež se k centrálním systémům připojují. A každý z nich si musel napsat vlastní kódy a použít vlastní knihovny pro připojení k základním databázím. Nejen naprosto zbytečná práce, ale také vyhozené peníze daňových poplatníků. 

Stačilo by, pokud by stát sám uveřejnil open sourcové knihovny v nejdůležitějších programovacích jazycích pro přístup k základním registrům s kvalitní dokumentací. Tím zajistí přístupy vždy k aktuální verzi API, že se k nim bude přistupovat s filozofií, se kterou rozhraní od začátku počítá, a výrazně sníží množství času, peněz i energie na připojování aplikací k systémům.

Nyní je proces připojování k základnímu registru nesmírně komplikovaný a naprosto nesrozumitelnou dokumentaci chápe pouze pár lidí v Česku. Velmi podobné je to u datových schránek a dalších systémů. A to nemluvím o dokumentaci k téměř libovolnému státnímu API, která je prakticky vždy proslule tragická.

API k základním registrům je pouze jeden příklad z mnoha. Rozhraní státu je velké množství. Namátkou můžu zmínit datové schránky, NIA, eAgri, CEDR, IS o platech, IS o pracovnících, většina veřejných registrů atd.

Základním předpokladem průběžného rozvoje je, aby tyto knihovny byly open sourcové. Zdrojové kódy musí být otevřené. Proč? 

  • Bezpečnost: otevřené kódy dávají každému šanci najít v nich chybu a nahlásit ji. Víc očí víc vidí.
  • Zlevnění vývoje: pokud bude chtít některá z firem přidat funkčnost ke knihovně, přidá ji součástí licence open source a díky tomu budou z nové funkce mít zadarmo užitek všichni uživatelé. Tento model používá většina velkých firem po celém světě, jelikož z nich těží všechny strany.
  • Vendor-lock: jestliže je kód otevřen, neexistuje závislost na jeho dodavateli. Tzn. uživatel má naprostou volnost při používání kódů a nemůže být blokován dodavatelem, jeho pomalostí, neschopností či nekalými úmysly.

 

Stát a jeho dodavatelé se musí naučit principy práce s open source kódy, komunitou, způsobem práce. Využívat a zapojit komunitu do rozvoje těchto kódů. Užitek z toho budou mít všechny strany.

 

Máte nápad, jak zlepšit český stát? Napište nám ho do formuláře!