22. Otevřená data státní správy a samosprávy

Quote 34

O potřebě otevřených dat jsme psali už v úkolu o řízení státu pomocí dat i v samostatném úkolu o open datech a jejich kvalitě.

Ke zlepšení orientace ve státní správě a samosprávě by posloužilo, kdyby stát začal po každém orgánu státní správy a samosprávy vyžadovat předávání základního balíčku otevřených dat. Paradoxně část z nich již požaduje, ale buď si je nechává pro sebe, anebo je skrývá do nečekaných datových sad. Například informace o otevírací době, struktuře organizace obce, názvy odborů nebo kontaktních údajích najdete v datové sadě se seznamem datových schránek orgánů veřejné moci. 

Stát by měl stanovit strukturu a OVM, obce a státní organizace by měly za povinnost data pravidelně předávat a aktualizovat je na jednom centrálním místě. Přirozeně se jedná o informace o kontaktech, otevírací době, organizační struktuře, agendách, geografické působnosti (v tom je veliký zmatek), obsah úředních desek, adresy API rozhraní (pro online objednávání a další). 

Současně by stát měl maximálně pomoci s tím tuto povinnost naplnit – např. provozovanou aplikací na elektronickou úřední desku (napojenou na obvyklé IT systémy obcí), online objednávací systém na přepážky, cloudové služby a aplikace (e-mail, správa dokumentů apod.).

Následné předávání dat např. o kulturních akcích, o lokálních uzavírkách, stavebních řízeních a dalších je již nasnadě.

Autor: Martin Rýdel, redakčně upraveno

Komentáře k “22. Otevřená data státní správy a samosprávy

  1. Dorý den,trápím se trápím a nevím kam obrátit o radu,obracím se proto na vás.budu se snaži
    t vysvětlit vám můj problem.naše obec odebírá vodu přes Kvak.V roce asi 2006 předala obec K.V:i kanalizaci.V té době byla v obci spádová kanalice pro deštovou vodu rovněž pro odpadní vodu z domacmosti.V současné době navrhují K.V,tlakovou kanalizaci pro celou vesnici cca 85 obytných domů a dvě bytovky -o 7 bytech,s tím že každý dům bude mít čerpadlo na odpadní vodu a po cele vsi bude kopaná tlaková kanalizace s několika tlakovými čerpadly která budou přetlačovat odpadní vodu do cca 3 km vzdálené čističky u obce Ušava,na tento projekt májí být čerpány miliony, nevím přesně kolik,také čerpat dotaci,já nechápu proč nemůže mít každý domek svoji čističku za cca 50 tisica k tomu dostat dotaci,vyčištěná voda může odtékat původní kanalizací s deštovou vodou do rybníků,kam vtéká původní gravitační kanalizace.Já sice nerada.ale musím podotknout,že naše obecní zastupitelstvo nemá zájem něco řešit a chtějí odsouhlasit tu variantu s tlakovou kanalizací a nejsou schopni zdůvodnit proč.Snad mi někdo pomůže.nebo mi vysvětlí ,že jsem blbá R.K.z částkova u Tachova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *