Dokument: Premiér Babiš bude osobně řídit a zodpovídat za očkování proti COVID-19

Screenshot 2020 12 20 At 12.09.00

Premiér Babiš v pondělí 14.prosince řekl, že navrhne vládě zřízení funkce vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19. „Na očkování připravujeme velice podrobný plán. Já předložím návrh na vládního zmocněnce, který bude mít na starosti očkování a stane se taky členem rady vlády pro zdravotní rizika,řekl Babiš.

Po odmítnutí této pozice ze strany Romana Prymuly v neděli 20.12.2020 na tiskové konferenci v Praze oznámil, že se vládním zmocněncem pro očkování stane on sám osobně.

Převzal tak osobní přímou zodpovědnost za celou organizaci a průběh očkování proti COVID-19.


Zde je kompletní strojový přepis tiskové konference přenášené ČT 24, konané v neděli 20.12.2020 od 10:10 hod (přepis, mluvčí a zvýraznění Hlídač státu):


Andrej Babiš (Premiér)

Takže dobrý den dámy a pánové, já jsem dnes navštívil 3 nemocnice, aby jsem se přesvědčil, jak jsou připravené na nejbližší akci, boj proti covidu, a to je očkováni. A bohužel v pátek se musel se vrátit do sněmovny, takže jsem nedokončil tu návštěvu. Navštívil jsem dneska ústřední vojenskou nemocnici, která má 3 očkovací centra má mrazáky. Byl jsem v Motole, který řídil očkovací centrum v místě centrálního urgentního příjmu dostaly nový mrazák, který zakoupili v podstatě ten 1 mrazák pojme až 150 000 vakcín, no a tady jsme vlastně Bulovce, která za první vlny byla takovým symbolem covidu 19 paní náměstkyně Roháčová pan pan ředitel spolupracujeme dlouho. Já se učím od paní náměstkyně různé věci o vakcínách očkováni epidemii, takže taky mající očkovací centra, takže já chci ubezpečit, že skutečně jsme připraveni a ta první dodávka musí už konečně Evropské komise říct, jestli ano dvacátého šestého se rozjedou ty auta do Evropy a mi hned dvacátého sedmého začneme očkovat, přijde vlastně 2 velké krabice. My zítra ráno ministrem Blatným vlastně dokončíme různé ty technikálie, počítá se, že se to rozdělí mezi Čechy Moravu jednota krabice, která máme 4870 vakcín pojede na Moravu dobrá a tady se to rozdělí do do nemocnic a vyjednáváme o další dodávce, která by se možná mohla povedl ještě v prosinci. To by bylo 19 500.

Vlastně vakcín. Od firmy Pfizer znovu opakuji.

Je to vakcína, která musí být skladována při -70 proto ty mrazáky, které mrazy až do -90 a tam už by to šlo přímo na 20 očkovacích center všude do krajů a do do nemocnic v Praze Brně, takže všechno se to připravuje připravuje samozřejmě ty technikálie napojeni na i syn, teď jsem mluvil i ředitelem VZP kabátkem známe Šmehlík kemp ohledně úhrad, protože my budeme potřebovat, aby skutečně to očkování šlo o nonstop de facto, aby se očkovalo stále, a to samozřejmě znamená předčasný tzn. vyšší úhrady tzn. víc peněz pro nemocnice, a tak i samozřejmě musíme si na vládě říct, že budeme apelovat na zaměstnavatele, ale až přijde teda část, a to předpokládám, bude až někdy někdy později tak, aby vlastně lidi měli možnost odejít z práce a nechat naočkovat, aby jim zaměstnavatelé nedělali problémy, takže je to operace krizového řízení krizového řízení je to logistika jo, je to na povely, není to diskuzi, je to o plnění úkolů. A je to samozřejmě krizová záležitost pro své krizi, protože máme ten víra musí u můžeme ho porad jedině očkováním jo, takže proto tu operaci budu řídit já, jak jsem to už vzpomněl dneska ráno a taky to děláme společně s panem s panem ministrem Blatným hlavně pani ředitelko Baťovou jsme napojeni na Evropu. Taky jsem nechal ověřit informaci u zástupců Pfizeru, to se sem ráno ptali se Německo si může objednat přímo spíš to považuje za fake, ale uvidíme, pokud by to bylo možné, ale předpokládám, tak samozřejmě že, že se zapojíme. Já jsem mluvil v pátek večer za vsí jsou nová Baxu, bohužel ta jejich výroba registrace se zpozdila, že ta výroba u nás v Čechách je to škoda, takže všechno jede všechno připravujeme a a pro to znovu opakuji neříkejte, že jsme na ni připraveni jsme připraveni. A pokud skutečně Evropa pošlete vakcínu dvacátého šestého dvacátého sedmého se začíná očkovat.

Novinářka

Poprosím ještě o upřesnění, podle jakého údaje se bude se budou počty vakcíny rozdělovat, jestli těch jednotlivých krajů, jestli to bude podle počtu obyvatel nebo podle čeho, pak by se chtěla zeptat dnes ráno nám řekl, že nebude zmocněnec pro očkování, kdo tedy ponese za tuto jednu z největších akcí ve zdravotnictví, jak to sám nazýváte tu hlavní zodpovědnost? Kdo bude hlavní tváří? Budete to vy, nebo to bude proto koordinátor pro očkování pan Blahuta a prosím ještě 1 dotaz. Ten se týká toho pátého stupně, byť vy jste říkal, že nemáte informace, že by to pan Blatný navrhoval, ale pan Hamáček říkal že, aby se to mělo řešit na vládě a můj dotaz tedy zní, jestli podle vás v rámci toho pátého stupně, pokud by k tomu došlo, by doznala nějakých úprav třeba, co se týká obchodu, jestli by stejně jako ve čtvrtém stupni zůstaly otevřené. Děkuji.

Andrej Babiš (Premiér)

Já jsem opakovaně členu vlády říkal, aby se drželi v kompetenci ÚKŠ neřeší epidemickou situaci. Pan Hamáček není ministr zdravotnictví. Jo, takže na starosti to má pan Blatný. A ten o ničem neví, takže nevidím důvod, proč jsme to řešili. Každé opatření stojí peníze. Já jsem se tady ptal v každé nemocnici, jestli je nějaká změna v hospitalizacích není počet hospitalizovaných stabilizován a v podstatě nemám takovou zprávu a znovu, i když jsem vyzýval víckrát ministry, aby se drželi svého kapitána. Pan Hamáček by hlavně kontrolovat dodržování těch opatření a neřešit epidemiologickou situaci. Co se týče tý akce celé no, tak samozřejmě já jsem se vždycky hlásil k zodpovědnosti, pro to dělám mikro management, kteří mě možná někteří kritizují, ale dovolím si říct ze ze všech těch, jak bych to řekl státních manažerů mám největší zkušenosti zkušenosti ze záplav 97 2000 byla 2013 různé krize atd. takže proto vlastně řídím budu to řídit samozřejmě beru za to i odpovědnost, takže tam já jsem se původně domníval, že si najdu někoho, který teda bude nějakým způsobem kontrolovat my to zdravotnictví ale, rozhodl jsem se takto je to moje rozhodnutí, je to moje kompetence.

Novinářka

Říkal že nevidíte důvod, proč by se to mělo projednávat na vládě, co se týká toho pátého stupně.

Andrej Babiš (Premiér)

Ale to je to je paní redaktorko ještě jednou myslím jasně řekli, že to kompetence ministra Blatný. Platného pokud přijde samozřejmě to bude projednávat. No.

Novinářka

Ministr zdravotnictví říkal, že když se to třetí den bude držet na tom nějakém stupňovalo třetí den drží na pátém stupni, takže by se pak mělo zpřísňování zvažovat.

Andrej Babiš (Premiér)

Ano, ale to jeden z parametrů ten pes ty čísla druhý parametr počet hospitalizovaných. Takže pokud pan ministr Blatný dostat k názoru, že se něco změní, tak samozřejmě vláda to projedná, ale takové informaci nemám.

Novinář

Televize Prima: pane premiére, Prima poprosím vás na zástupce nemocnice, jestli byste mohli Čechům vysvětlit ten proces toho očkování, jestliže tady máme vakcínu, u které je potřeba 2 injekce pro 2 návštěvy lékaře. Tak, jak se to bude logisticky řešit při té druhé návštěvě poprvé se nechá naočkovat, ale pak už tam bude asi kolize tím dalším očkováním nebo.

Andrej Babiš (Premiér)

Ne, bude objednávkový. Systém bude objednávkový systém. Dokonce už do těch objednávek, a to teďka řeší ministerstvo zdravotnictví už dopředu budou vlastně ty lidi, kteří budou očkováni psát o tom, jestli měli nějakou reakci ohledně zdravotního stavu atd. takže tohle všechno jste připravuje řešit ministerstvo a opakuju je to záležitost ministr který, které musí dodat tyto tyto údaje tyto informace, takže ten prosinec, pravděpodobně, proběhne podle rozhodnutí ministerstva, že to bude hlavně lékaři zdravotní sestry. Nevím, jak to bude dělat Bulovka to asi paní náměstkyně řekne ÚVN se řekli, že tam mají i seniory a takže veterány, takže každá v Motole mají taky 400, myslím seniorů, který jsou hospitalizovaný, takže to je úkol, kolik nemocnic, ale samozřejmě ta ta druhá vlastně skupina lidí jsou samozřejmě senioři jsou to domovy seniorů a tý tam samozřejmě podle ministra Blatného je to o tom, že by měly chodit teda za vakcínou, i když já jsem apeloval, aby zvážili nějaké mobilní vakcinační týmy, takže toto všechno víceméně se připravuje a bude připraveno včas.

Novinář

Podle čeho budete rozvážet ty vakcíny do těch krajů navážu na kolegyni podle počtu obyvatel, nebo jak to bude?

Andrej Babiš (Premiér)

To, prosím vás vám oznámíme zítra, když bude definitivně definitivní ten rozpis, protože tam byla otázka ještě středních Čech, které víceméně hlavně teda chodili tady byl uveden ti tak, že to se to se připravuje definitivně to bude oznámeno zítra.

MUDr. Hana Roháčová (Náměstkyně ředitele nemocnice Na Homolce )

Já možná ještě malinko doplním, jak se do EU v tom úvodu otázky zeptal, aby to nekolidovalo druhá dávka jo, takže ten systém bude muset být vytvořen, takže vlastně ten pacient bude nebo zájemce se bude vlastně už objednávat na obě ty dávky na oba termíny jo, aby se nestalo, že potom se zahltí ten systém prostě dalšími samozřejmě na něj by nevyšla prostě proběhla ta doba, která k tomu mustru tzn. té druhé očkovací dávce je potřeba jo, takže takhle by to mělo být vlastně připravené a co se týče vlastně, koho budeme očkovat. U dostaneme tedy očkovací látku, tak samozřejmě my třeba v naší nemocnici máme přes 1000 zájemců už z řad personálu nebo jsme teda velmi rádi pochopitelně, takže budou očkováni a pak samozřejmě, že jsou skupiny oslabené seniorská atd. čili nebudeme v tom potom pokračovat ta snaha, aby by měla být obecně celostátně, jak říkal pan premiér, prostě co nejvíce lidí co nejkratším čase, protože pro vytvoření vlastně určitého stupně té imunity té populaci, pak můžeme být úspěšný vlastně v tom, že tato onemocnění bude mizet.

Mgr. Jan Kvaček (Ředitel nemocnice Na Bulovce)

Možná ještě dodal, že tam hrozně důležitá zodpovědnost těch občanů těch zaměstnavatelů si dnešek se objednat 2 termíny nebo proč musí přijít ten čas na 2 termíny, nesmí to ve větší než ti lidé rušit samozřejmě neustále přesouvat druhá věc, že ti zaměstnavatelé opravdu musí zkrátka pustíte si našli tam termín, tak není možné, aby ho každý si rušily překládaly to jsou zásadní pro zvládnutí akce.

Novinář

Lubomír Smatana z Českého rozhlasu. Pane premiére, mě by zajímalo, jestli to prostě zmocněnce pro očkování, (vstupuje premiér Babiš: „nejsem zmocněncem, celou operaci řídím„), dobře, sledovat v únoru letošního roku zjistili, že rezort zdravotnictví ve vás žádnou práci kvůli té mediální kampaň tzn. že za prvé těch 50 000 000 údajů vláda vyčlenila pouze 8 000 000 loni považuju to prostě málo zadruhé si nikdo nekomunikuje. Nepovažují reálné, aby byli schopni do půlky ledna mediální kampaň rozjet malty budete také jakoby na starostu mediální kampaň máte na to starosti?

Andrej Babiš (Premiér)

Ne určitě ne, já mám na starosti – řídím celou tu operaci spolu s panem mistrem Blatným. Co se týká mediální kampaně, tam byl vypsán nějaká soutěž, která, pokud vím, teď byla zrušena a v podstatě teď se vyjednává myslím, že i úřad vlády a ministerstvo zdravotnictví, jakým způsobem se to bude realizovat, protože pravda, pokud máme v něčem zpoždění, tak určitě ministerstvo zdravotnictví má zpoždění tyhle tyhle kampani a teďka je potřeba, aby se urychleně to napravil.

Novinář

Tak jak je to s tou částkou 40 miliónu?

Andrej Babiš (Premiér)

teďka jde o to, aby někdo představil komplexní kampaň, že to není jenom jenom kampaní. To musí komplexně, že to musí být kampaň do televizí, že to musí být na na sítě inzeráty billboardy atd. ale částka samozřejmě dáme to tolik peněz, kolik je potřeba, abysme přesvědčili naše lidi se skutečně jedině očkování je způsob, jak ochránit před covidem, který věčně agresivně, který jako zabít, takže o tom o tom to je je pravda, že ta kampaň měla být už dřív, ale ministr zdravotnictví zkrátka to nezvládlo v čase a teď se to bude snažit jako vlastně zkrátí dá přijít co nejdříve.

Novinář

Kdyt tedy očekáváte, že první člověk dostane vakcínu?

Andrej Babiš (Premiér)

27.12. pokud vyjedou auta 26. 12. prosím, tato 17 pokud vyjedou auta 26. 12. paní předsedkyně, Evropské komise jsem si psal v pátek jsem byl u Lubence mi řekla já velký had, takže makají, takže konečně snad v pondělí bude má potom komise a potom vjedou auta a my jsme ready tady přivítat auto 26. 12. kdykoliv přijede, budeme u toho auta jo, na 27 jsou všichni připraveni na očkování.

Novinář

Nesrozumitelné…. Nechal byste se sám očkovat?

Andrej Babiš (Premiér)

Já jsem dneska ráno říkal že bysem chtěl se nechat očkovat a že můj lékař o tom rozhodne v průběhu příštího týdne.

Novinář

Slyšel jste o novém typu koronaviru nebo o tom, jak se rychle šíří v Británii, jak některé země daly Britům stopku také způsobena ničím takovým uvažuje u nás.

Andrej Babiš (Premiér)

Vyšel jsem o tom samozřejmě je to je to zdravotnictví, aby na to zareagovalo jsou samozřejmě vždycky nějaké zprávy médií. Které, když se potvrzuji, pokud pokud jsem slyšel, tak se šíří rychleji, ale není agresivnější nevím, ale to v podstatě není podstatné podstatné, abysme se co nejdříve všichni naočkovat.

Novinář

Bude mít očkování nějaké benefity, výhody, když se lidé nechají naočkovat, tak, případně jaké a ještě vás poprosím jenom komentář k daňovému balíčku pan prezident Zeman daňový balíček nebude vetovat, ale nepodepíše tak zkrátka rád.

Andrej Babiš (Premiér)

Ano my my to víme paní Schillerovou, nám to řekl, takže my jsme to samozřejmě nechtěli oznamovat dřív než on to oznámí, ale my jsme rádi, že de facto takhle ho nějakým způsobem podpořila ten daňový balíček, doufejme teda té hlasujeme v úterý ve sněmovně a tou první bylo jo, bene no, tak samozřejmě musíme o tom diskutovat. To je možná debata spíš do sněmovny, aby se na tom nějak domluvili, ale my se musíme snažit přesvědčit lidi bezpečně. Možná paní náměstkyně by mohla říct, kolik chorob se vlastně očkuje, kdybyste neočkovali, aby se, aby se stalo. Otázkou tedy to pane doktorovi jako jasné, že to je to jediné řešení žádné řešení není. Dnes se očkovat, takže snad i ty aktivisty, kteří jsou proti očkování, a tak na poli plno fake News. To nakonec pochopí to pane těší. Co všechno celkem.

MUDr. Hana Roháčová (Náměstkyně ředitele nemocnice Na Homolce )

Malinko možná doplní, tak určuje samozřejmě to jsou desítky očkovacích látek, které se očkuje jsou to pravidelné očkování už majitel. Oni se hovoří teďko vlastně očkovacím kalendáři dospělosti atd. čili těch onemocnění je ale celá řada to bychom tady strávili několik hodin, kdybych o tom povídala, ale k té vaší otázce samozřejmě řada států to nějakým způsobem přistupuje. Mi doufám, že k tomu bude v rámci vládních opatření přistoupeno také samozřejmě, že NATO se lidé ptají jaké jakou budu mít výhodu. Kromě toho, že teda budu vlastně očkovaný také odmítl tu výhodu dalšího. Tzn. budou na mě pořád obsahovat nějaká restriktivní opatření, budu moct volně cestovat, budu moct prostě podnikat různé aktivity atd. tomu samozřejmě to očkování má směřovat, jakým způsobem to bude jaksi jaksi uplatněno potom to já nevím to tohle určitě budou mluvit, jiní, ale některé státy už to mají prostě promyšlená, tak skutečně, že po druhé dávce vlastně po uplynutí, řekněme, týdny po druhé dávce už prostě na ně nebudou stahovat na restriktivní opatření, ale musíte být také nějakým způsobem prokazatelné, že skutečně skutečně člověk se očkovat nechala k tomuto má směřovat samozřejmě v okamžiku, kdy bude proočkováno 60 70 % populace, tak potom ten předpoklad, že to toho onemocnění bude se vyskytovat prostě daleko menší míře je velikánský, protože nastavena kolektivní imunitu. Takže děkujeme já spěchám totiž čau lidi máte nějaké dotazy.

Novinář

Nejčastěji mluví o tom, že ten první várce přijde 10 000 vakcín.

Andrej Babiš (Premiér)

9750 ve dvou boxech. Na pěti platu. A mě by zajímaly věci 75 v jedné z lavičky 5 vakcín.

Novinářka

Kdy tedy by měla přijít taková ta největší dávka, jestli už teď jsou na to nemocnice připravené, protože ze začátku se bude očkovat prioritně říkal zdravotníci měli ale jestli jsou nebo kdy budou nemocnice připravené na to masivní testování kapacita zkrátka všech, kdo bude, kdyby to mohl být právě s tím, že nemocnice budou připravené, nebo co budou očkovat a že ty dávky tedy skutečně budou, kdy odhadujete ten, který.

Andrej Babiš (Premiér)

My máme přesný harmonogram, ale přesný harmonogram podle jednotlivých dodavatelů vakcín, protože máme harmonogram Pfeifera teďka bojujeme o druhou dodávku. Tak, pokud se povede, tak samozřejmě to bude to bude dobré, protože ty další dodávky jsou jako v lednu. Jsou tam 4 další dodavatele vakcín, z toho 1 dodavatel je jednorázová vakcína očkování a všichni 4 vlastně se očkuje 2× všechny pojišťovny na to budou dělat výběrové řízení na distributory a samozřejmě očko hlavně praktici, takže tak, jak kočku jo, proti chřipce, no tak budou očkovat praktici, takže tohle všechno připravuje. Samozřejmě, že budeme připraveni musíme připraveni. My chceme dát očkovat co nejdříve co nejdříve. Samozřejmě jsme připraveni i vzít víc ty vakcíny. Máme na to tu kapacitu hlavně na to Pfizer a vojska ty jejich mrazáku až 2 000 000 kusů, takže určitě zájem je očkovat nejdříve budeme připraveni, takže určitě ano.

Novinář

Harmonogramy dají nebo vedení, které ho bude ministerstvo bodový?

Andrej Babiš (Premiér)

Ten harmonogram samozřejmě můžeme zveřejně ale ten se stále mění, takže pokud pokud. Pokud Pfizer Pfizer měl dodat jenom teď jich 9850 je tady šance, že nám dodá ještě 19 500 v prosinci, takže to všechno běhu, a to je samozřejmě to máte nějaký vývoj, ale snaha je dostat co nejdříve zatím schváleny Pfizer 4 000 000 dávek. Celkově znovu opakuji jsme objednali téměř 12 000 000 vakcín pro 6 milionu občanů České republiky, takže to stále platí, ale teďka se to bude dodávat samozřejmě to záleží od, jestli komise nebo nemá odsouhlasí modernu, která byla schválena v Americe, tak my samozřejmě jako na evropské radě jsme tlačili na předsedkyni Evropské komisi, proč už Velká Británie očkuje Pfizer a Amerika a Izrael a mine očkujeme jo, a stejně tlačíme na modernu a další takže. Takže snaha samozřejmě co nejdříve, protože to je program někde, ale jako kompletní je je podle podle podle měsíců je to je to nějaký předpokládali, je to vázáno na na to ten schvalovací proces. Té akci kde, kde teda zatím jsou nějaké předpoklady u Pfizeru byl předpoklad 15. 12. a asi to bude až tam musí to být příští týden. Pokud komise splnit své přísliby.

Novinářka

Nebudou stávkovat autobusový dopravce v pátek už, zda byly hoteliéři z Krkonoš, vítejte další demonstrace. Jak to vnímáte množící se protesty?

Andrej Babiš (Premiér)

Vnímám tak já samozřejmě rozumím, že nám je to líto, ale pokud máme teda tady ochránit naše občany, tak zkrátka museli dělat takové ty opatření takže, takže my to opatření jsme udělali nejsou v porovnání s jinými zeměmi až tak radikální, ale snažíme se jim samozřejmě kompenzovat to ty škody, které samozřejmě vyplývajících opatření, takže tomu rozumím, ale samozřejmě pokud tam dochází k takovým potyčkám mzdě 70 pětiletý důchodce, který hlídá budovu ministerstva je tam 30 léta, dochází tam takovým nějakým střetům, tak to samozřejmě to není dobře, takže já bych jenom poprosil, abysme všichni pochopili, že to mimořádná situace, že děláme maximum pro to, abysme vyřešili a jedině to řešení znovu opakuji to očkování.

Audio: