Hlídačův rok 2021

Green & Gold Photo Collage Winter Christmas Instagram Post

Rok 2021 utekl jako voda a my se – stejně jako každý rok od založení Hlídače – doslova nezastavili. Při rekapitaluci uplynulého roku jsme v šoku z toho, co vše se nám vlastně povedlo. Pořád máme hromadu nápadů, ale kvůli omezeným zdrojům si musíme pečlivě vybírat, které z nich budeme realizovat. I tak jsme nadšení z toho, že vám můžeme ukázat alespoň výběr toho nejdůležitějšího, co jsme letos udělali (samozřejmě kromě naší každodenní práce kontroly smluv, zakázek a počínání státu :)). Ale nejprve vám chceme z celého srdce poděkovat: všem našim dárcům, fanouškům a uživatelům. Bez vás by nic z toho nebylo možné a vězte, že vše, co děláme, děláme pro lepší budoucnost nás všech. A pokud nedočtete až do konce, tak vám chceme na tomto místě popřát krásné, klidné a bezpečné svátky a šťastný nový rok. 

To nejpodstatnější, co jsme udělali za uplynulý rok:

 • Hlídače státu letos navštívilo více než 1,2 milionu lidí! Mezi tyto návštěvníky patří nejen široká veřejnost, ale rovněž i zaměstnanci státní správy a novináři. Pro každodenní práci využívají Hlídače tisícovky redaktorů, úředníků i soukromých firem. V médiích jsme citování vícekrát než 50x každý měsíc a počet dále roste. 
 • Ze začátku roku jsme zveřejnili kapacity nemocnic, počty hospitalizovaných a datové sady k očkování, a to i přes odpor a utajování Ministerstvem zdravotnictví. Díky tomu se nám později podařilo donutit ministerstvo ke zveřejnění oficiálně. 
 • Neustále však bedlivě sledujeme, co a jak stát zveřejňuje a tlačíme na funkční přístup veřejnosti k open datům a informacím. Každý den, dnem i nocí, o tom informujeme na našich sociálních sítích
 • Neustále podporujeme snahy státu o digitalizaci. Analýzu toho, v čem se stát (ne)polepšil, jsme vydali na jaře společně s Rekonstrukcí státu. Kromě toho jsme si pohlídali vládní covidové programy pomoci, nákupy testů a stále hlídáme podezřelé zakázky
 • Ohromně jsem postoupili v pomoci státu v digitální transformaci státu: společně s dalšími organizacemi jsme vydali konkrétní deklaraci k modernizaci státní správy. Také jsme ji aktivně diskutovali mj. v Senátu.
 • Každý den jsme také konzultovali českým úřadům, připomínkovali legislativní podklady, programy politických stran v této oblasti a lobovali za lepší řízení státu a vyšší transparentnost. 
 • Na počátku roku jsme zanalyzovali hospodaření jednotlivých krajů od října 2016 do října 2020: Kraje řízené politiky ANO uzavřely s holdingem Andreje Babiše smlouvy 3x vyšší než ostatní kraje.
 • Tragické žádosti o dotace pro nemocnice: o klikačce za miliardy jsme psali v článku Rychlý prachy z MMR a poskytli postiženým úřadům a nemocnicím technické a odborné konzultace, které jim pomohly situaci zvrátit a popřít argumenty MMR.
 • Věnovali jsme se kauze o neblaze proslulé advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, která se lehce bezdůvodně ocitla opět ve službách státu – tentokrát za 4,8 milionu korun.  
 • Stát se stále nepoučil a voličům nic neulehčil… VOLBY 2021 na Hlídači: Co, kdy a hlavně jak aneb Hlídač opět pomohl s žádostmi o voličský průkaz. 
 • Spustili jsme video kampaň na osvětu široké veřejnosti proti korupci: Hlídáme stát, aby peníze nemizely, kam nemají!. V hlavní roli Pavel Liška a Norbert Lichý. 
 • Víme, že práce s veřejnými zakázkami a smlouvami vede k větší transparentnosti a správě veřejných peněz. Zveřejnili jsme K-Index za rok 2020. Zanalyzovali jsme více než 20 000 úřadů, s 1000 přímo komunikovali a na základě jejich stovek podnětů jim pomohli v konání dobré praxe. Díky zpětné vazbě jsme také upravili metodiku. 
 • Hlídáme i Platy úředníků: za rok 2020 byly odměny i mnohem vyšší, než si kdokoliv dokázal představit. Pokryli jsme více než 300 organizací a 1200 manažerských a úředních pozic. S dvěma subjekty nyní probíhá soudní spor o poskytnutí informací.
 • Posvítili jsme si na “náhody“ při zadávání zakázek na Ústecku a nadmíru podezřelá vítězství společnosti ProProjekt.
 • Zveřejnili a zanalyzovali jsme strukturu SZIF a jeho neskrývanou podporu Agrofertu.
 • Upozornili jsme na chaos v darech pro zasažené tornádem a napravovali lži ministryně Dostálové.
 • Od vzniku Hlídače státu bojujeme za transparentnost a zveřejňování open dat. A je skvělý pocit vidět, že se nám stát pomáhá alespoň po kouskách napravovat a vzdělávat. O tom, co vše se nám v tomto směru pomohli, jsme psali v článku Nekonečné boje o data.
 • Zúčastnili jsme se úžasných a velmi prospěšných konferencí s experty mezinárodního měřítka, např. Moonshot by Aspen Institute, Veletrh otevřených dat v Česku, konference v Senátu na téma Modernizace státní správy, klíčová priorita pro Českou republika či Kam kráčíš Česko/Evropo 2021.
 • Zjistili jsme, že existuje speciální COVID podpora vypsaná ministerstvem Karla Havlíčka, kterou využila a čerpala pouze jediná soukromá firma. O pochybných dotacích jsme psali v analýze Covid dotace pro rejdaře.
 • A na závěr: MOC děkujeme za podporu v Křišťálové lupě 2021! Letos dvakrát 2. místo a jednou 4. místo. Je to pro nás opravdová pocta a děkujeme všem za hlasy!

 Novinky a vylepšení na samotném Hlídači: 

 • Neustále sledujeme fungování státních webů, přidali jsme i Centrální rezervační systém odběrových míst COVID-19 a rezervační systémy na očkování.
 • Během jednoho dne jsme naimportovali a zpracovali registr skutečných majitelů firem.
 • Dokončili jsme velkou opravu databáze sponzorů: nejen na Hlídači, ale také jsme pomáhali opravit data Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Bez naší ruční práce by to byly jen špatně čitelné oskenované obrázky. 
 • Nový profil firem a úřadů, a to včetně přehledu oblastí, ve kterých subjekty uzavřely dohody.
 • Běží nové našeptávání a vyhledávání.
 • Spustili jsme databázi Zasedání zastupitelstev.
 • Zrychlili jsme našeptávač v hledání 50x: 36 milionu slov s netriviálním scoringem prohledá a nejvhodnější výsledky pro našeptávač vybere obvykle do 10 milisekund, nejhorší do 70 milisekund.
 • Přepsali jsme Hlídače do .NET 5! A to včetně rozsáhlého refaktoringu kódu. 
 • Celkem zpracováváme a denně aktualizujeme 200.000.000 dokumentů, 1,6 TB textových dat, 80+TB zdrojových dat a desítky miliard stránek. Tato data se prohledávají při každém dotazu do Hlídače.
 • Denně zpracujeme OCR technologií 600.000- 1.000.000 stránek textu, tisíce smluv, téměř tisíc veřejných zakázek, dotací a insolvencí a desetitisíce změn v dalších databázích.
 • Zpracováváme a pravidelně aktualizujeme údaje o 30.000 politicích a 20.000 úřadech a jejich vedení
 • Naší technologii Speech To Text jsme letos zpracovali více než 280.000 hodin videí a záznamů zastupitelstev, záznamů mediálních rad, jednání výborů v Parlamentu a  videí politiků. 
 • Pravidelně zveřejňujeme výčet všeho důležitého, co má na programu Vláda ČR.

To nejdůležitější: naši dárci 

TOP dárci: 30 opravdu velkých dárců, bez kterých by Hlídač nemohl vůbec běžet.

Střední dárci: 15+ menších dárců, díky kterým funguje běžný provoz Hlídače.

Pravidelní dárci: 100+ pravidelných podporovatelů, díky kterým máme pocit jistoty.

Malí dárci:stovky malých dárců, kteří ukazují, že má naše práce smysl.

Jmenovitě všem z vás děkujeme ještě speciálně v dalším článku! 

Pár čísel, která jsou pro nás důležitá:

Do GitHub repository jsme za 2021 provedli 1000 commitů a prošli přes 5 milionů řádků kódu. Statistiky jsou z veřejných i neveřejných GitHub repository. Optimalizovali jsme velkou část aplikace (máme teď mnohem lepší výkon) a přešli jsme na novější technologie .NET 5.

Hlídač státu byl v roce 2021 citován ve více než v 800 článcích, televizních a rozhlasových pořadech či podcastech. Jsme pyšní, že jsme mohli pomáhat především médiím jako je Česká televize, Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, Seznam Zprávy, DVTV, Respekt, Reflex či Deník N. Objevili jsme se ale i v článcích dezinformačních médií jako Haló noviny, Sputnik, AC24, Aeronet či Parlamentní listy. Nutno však podotknout, že co se týče nás, šlo vždy o citaci podložených dat (snažíme se hlídat, zda tomu tak je, a pokud ne, okamžitě zasáhneme).

Za rok 2021 nám bylo na adresu podpora@hlidacstatu.cz posláno přes 1100 dotazů. Více než 97 % zpráv jsme dokázali vyřešit hned v den přijetí. Pravidelně ale odpovídáme i na dotazy, které nám posíláte přes naše účty na sociálních sítích.

V neposlední řadě také díky za to, že nás podporujete i na sociálních sítích! Na Twitteru máme 17,8 tisíc sledujících (třeba to do konce roku stihneme ještě zakulatit), na Facebooku dokonce 19,4 tisíce sledujících. Také jsme se letos experimentálně zkoušeli ve volných chvílích věnovat i Linked Inu a Instagramu. I tam nás nyní můžete najít.

Tohle vše jsme zvládli za uplynulý rok ve čtyřech členech teamu Hlídače: Michal Bláha, Natálie Petrová, Petr Suchý, Lenka Stryalová. Bez vaší podpory by to ale nešlo. Děkujeme všem za dary, zprávy i komentáře, kterými ukazujete, že naše práce má smysl!

Za celý tým, všechny spolupracovníky i dobrovolníky přejeme každému z vás co nejklidnější prožití vánočních svátků. Věříme, že další rok bude zas o něco transparentnější! A v neposlední řadě bychom taky chtěli poděkovat za to, že můžeme dávat život Hlídači v takovém složení, v jakém jsme. Doufáme, že v novém roce přivítáme do naší rodiny čerstvé členy, kteří budou hlídat stát se stejným zápalem a odpovědností jako my. 

S přáním krásných vánočních svátků a šťastného nového roku,

Michal Bláha, ředitel a zakladatel Hlídače státu