22. Otevřená data státní správy a samosprávy

0
528

O potřebě otevřených dat jsme psali už v úkolu o řízení státu pomocí dat i v samostatném úkolu o open datech a jejich kvalitě.

Ke zlepšení orientace ve státní správě a samosprávě by posloužilo, kdyby stát začal po každém orgánu státní správy a samosprávy vyžadovat předávání základního balíčku otevřených dat. Paradoxně část z nich již požaduje, ale buď si je nechává pro sebe, anebo je skrývá do nečekaných datových sad. Například informace o otevírací době, struktuře organizace obce, názvy odborů nebo kontaktních údajích najdete v datové sadě se seznamem datových schránek orgánů veřejné moci. 

Stát by měl stanovit strukturu a OVM, obce a státní organizace by měly za povinnost data pravidelně předávat a aktualizovat je na jednom centrálním místě. Přirozeně se jedná o informace o kontaktech, otevírací době, organizační struktuře, agendách, geografické působnosti (v tom je veliký zmatek), obsah úředních desek, adresy API rozhraní (pro online objednávání a další). 

Současně by stát měl maximálně pomoci s tím tuto povinnost naplnit – např. provozovanou aplikací na elektronickou úřední desku (napojenou na obvyklé IT systémy obcí), online objednávací systém na přepážky, cloudové služby a aplikace (e-mail, správa dokumentů apod.).

Následné předávání dat např. o kulturních akcích, o lokálních uzavírkách, stavebních řízeních a dalších je již nasnadě.

Autor: Martin Rýdel, redakčně upraveno

Seriál<< 21. Open source knihoven pro základní systémy státu  |  23. Přehled povinností podnikatelů >>
Martin Rydel
+ posts

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..