Náročný rok 2022. Jaký byl pro Hlídače?

Black Simple 2023 Happy New Year Instagram Post

Rok 2022 se nepříjemně táhl a myslíme, že většina z nás je ráda za jeho konec. Nezbývá než přát si navzájem hlavně klid, zdraví a bezpečí do roku nadcházejícího. I tak ale máme radost z věcí, které se nám letos s Hlídačem podařilo udělat. V krátkosti bychom vám je rádi ukázali. Třeba si zlepšíte pachuť z událostí roku 2022 tím, co se podařilo zlepšit na domácí půdě.

Ale nejprve vám chceme z celého srdce poděkovat: všem našim dárcům, fanouškům a uživatelům, ale i spolupracovníkům. Bez vás by nic z toho nebylo možné a vězte, že vše, co děláme, děláme pro lepší budoucnost nás všech. A pokud nedočtete až do konce, tak vám chceme na tomto místě popřát krásné, klidné a bezpečné svátky a šťastný nový rok! 

Nejdůležitější projekty za uplynulý rok:

Pomoc Ukrajině

Hned při první vlně přílivu ukrajinských uprchlíků jsme během pár hodin vytvořili sdílenou databázi pomoci Ukrajině. Díky tomu se podařilo dodat co nejvíce dat ke vzniku platformy Stojíme za Ukrajinou.

Voličský průkaz

Spustili jsme pomoc s vyřizováním voličských průkazů. Kdo může volit, ale není zrovna na své domácí půdě, dostane se mu jako vždy pomoci s žádostmi. Formulář, všechny informace i volební sliby na jedné přehledné stránce: https://volby.hlidacstatu.cz

Cenové analýzy 

Pomocí pokročilé analýzy a machine learningu jsme za roky 2020 a 2021 získali z dokumentů z registru smluv jednotkové ceny v oblastech IT. Poctivou ruční prací jsme poté data vyčistili a připravili pro zájemce na adrese https://ceny.analyzy.hlidacstatu.cz/

Platy úředníků 

Projekt fungující od roku 2016 informuje veřejnost o platech vysokých představitelů státu a nejvyšších představených významných státních úřadů. V roce 2019 jsme projekt převzali pod svá křídla, letos jsme jej zmigrovali na naši infrastrukturu. Díky tomuto projektu má veřejnost přístup ke stovkám údajů, které dosud nikde stát neuváděl, přestože v ostatních demokraciích je to v rámci transparentnosti státních institucí zcela běžné. Platy vysokých úředníků si prohlédněte na https://platyuredniku.cz

K-Index: České úřady tentokrát zabodovaly   

Analytický nástroj K-Index z naší dílny analyzoval za rok 2021 přes 800 tisíc smluv v celkové hodnotě více než 3 000 miliard Kč. Za další rok od zveřejnění projektu stovky institucí zlepšily své hospodaření. Z uveřejnění K-Indexu se stala obvyklá, médii a úřady očekávaná událost.

ČESKÝ DIGITALIZAČNÍ TÝM

Poradní skupina složená z jedenácti skutečných profesionálů, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oblasti inovací, digitalizace a modernizace. Jsme rádi, že náš šéf Michal Bláha je jeho významnou součástí. Pomůžeme tak zrychlit důležitou změnu pro společnost. Samozřejmě nad rámec vlastních aktivit a dobrovolně bez nároku na honorář.

Každoroční nákup krabic: Pro hrad jen ten největší luxus. 

2022: Kartonové krabice, 500 ks: 192 100 Kč. Další rok, další krabice, opět podivně drahé. Pamatujete na minulý rok, kdy si hrad koupil 400 kusů archivačních krabic za 131 400 Kč bez DPH? To odpovídalo 328 Kč na jednu krabici. Letos je to 500 ks za 192 100 Kč Kč bez DPH, přibližně 380 Kč za jednu krabici (bez DPH). Obdobná objednávka z Hradu proběhla i v roce 2018 (se stejnou firmou) na 600 kusů krabic za 177 000 Kč bez DPH. Je vidět, že se zdražování dotklo opravdu všeho: cena jedné krabice se oproti minulého roku mírně zvedla. Takže společnost KNKA s.r.o. si opět další rok přilepšila. Alespoň budou mít čím topit.

Další podezřelá zakázka DPP, navíc ve spojitosti s kauzou Dozimetr

DPP nakoupil 38 obrazovek za necelých 11 milionů Kč, přibližně tedy 290 000 Kč za kus. Zakázka navíc byla vypsána bez výběrového řízení. Proč pražský dopravní podnik nakupoval rovnou od společnosti Xanthus Servisní a.s.? Na nabídky jiných společností ani nedošlo. Nákup sice byl, podle vyjádření mluvčího DPP, v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, ale celý nákup je nanejvýš velice podezřelý.

Složitá materie ministerstva financí na Instagramu Aleny Schillerové

Jak být úspěšným českým influencerem? Stačí, když si vezmete 1,93 milionu korun ze státních peněz. A za takovou částku můžete dosáhnout “až” na 20 tisíc sledujících. Vytvořili jsme malou analýzu všech 1023 instagramových příspěvků (od 1.září 2020 do konce listopadu 2021).

Prokopli jsme dveře dozorčích rad

Město Praha vlastní 13 firem, které mají dozorčí radu. Dozorčí rada obvykle slouží jako kontrolní orgán, kterým majitel – Magistrát Hlavního města Prahy – realizuje svá vlastnická práva. Nejvíce členů dozorčí rady má Dopravní podnik hl. m. Prahy a to 15. Tato dozorčí rada se také nejčastěji schází. Nejvíce absencí nasbírali Ing. Ondřej Prokop (DR Zdroj pitné vody Káraný), Ing. Radim Haluza a opět Ing. Ondřej Prokop (tentokrát Pražská vodohospodářská společnost a.s.).

Nevyžádané telefonáty

Poslední dobou, jako by se roztrhl pytel s nevyžádanými telefonáty od nejrůznějších obchodníků a především prodejců energií. Naštěstí už se lze účinně bránit, neboť od července 2022 platí dle zákona to, že prodejce smí za účelem marketingu volat jen ten, komu bylo uděleno povolení (zákon č. 127/2005 Sb. – § 95 – 96). Tj. i když je telefonní číslo veřejně dostupné (je v účastnickém telefonním seznamu např. databáze 1188.cz), bez požádání a souhlasu na něj nikdo nesmí volat s nabídkami zboží nebo služeb.

Odkud se berou peníze na kampaně

Členské příspěvky, dary i státní příspěvky. Podívejte se analýzu toho, jak si politické strany „vydělávaly“ v roce 2021… Schválně, jestli budete překvapeni.

Co dělají komunální politici po volbách?

Osazenstvo radnic mnohých měst a obcí se koncem září obměnilo a noví zastupitelé se chopili svých funkcí. Někde sice stále ještě probíhají koaliční jednání, jinde už se ale zformovaly nové rady a dokonce jsou obsazeny i starostenské posty. Pár tipů jak pohlídat, zda zvolení zastupitelé plní předvolební sliby. 

Zaseknutá ministerstva

Kroutili jsme hlavou nad tím, jak málo se ministerstva za 30 let měnila, bez ohledu na prudce se měnící okolní svět (technologicky, sociálně, bezpečnostně atd.). Třináct ministerstev existuje 30 let, jedno 25 let. Na „svět“ reagovalo jen Ministerstvo informatiky. A to žilo 2 roky. Zbytek byly jen drobnosti na Úřadu vlády. Které politické strany mají největší podíl na řízení státu? Detailně najdete vše v jednom z našich reportů.

DOTACE: CEDR, IS ReD… a další termiti

Na Hlídači státu zpracováváme dotace z registru dotací IS ReD, což je nový informační systém, který nahrazuje bývalý CEDR (Centrální Evidence Dotací z Rozpočtu).

 • Jak fungují naše databáze a kolik jich vlastně je?
 • Proč nejsme úplně nadšení z nového Registru dotací (bývalý CEDR)?
 • Jaké dotace stále chybí v registru?

Hodnocení dotačních systémů

Kolik práce dalo sbírání dat? Jak hodnotíme dotační systémy? Který systém je pro uživatele minovým polem a který očistcem? Stovky hodin hrabání se v datech, pátrání po informacích a rozčilování se. Jedna past za pastí. 

Co je to tak stošestka?

Na četné žádosti nejen našich uživatelů jsme se v našem článku pokusili jednodušší formou o vysvětlení zákona o svobodném přístupu k informacím. Součástí textu je nejen návod na to jak požádat o informace, ale jak si leccos ověřit a zjistit s naší pomocí. 

Audio: zpracováváme a dáváme všem volně k dispozici

Zpracováváme audiozáznamy i videa z mnoha důležitých jednání, schůzí nebo i z postů politiků na sociálních sítích do textového záznamu. Ke všem těmto přepisům jsme už téměř před dvěma lety přidali i zpracování video nebo audiozáznamů ze zasedání zastupitelských orgánů krajů, měst nebo obcí.

Kdo ukradl to pero?

Pomáháme najít odpovědi na zásadní politické otázky. Nevíte, kdo má sexy mozek? Který kraj je úplně nejhorší? Nebo jakou roli hrají králíci v státní správě?

Zkuste si do vyhledávání napsat třeba jen slovo „pero“ a uvidíte, že my víme, v jakých rukou proslulá psací potřeba skončila.

Křišťálová lupa 2022

Chceme vám také poděkovat za nominaci do Křišťálové lupy 2022! Letos se nám podařilo umístit se na sdíleném 3. – 4. místě (spolu s aplikací Záchranka) v kategorii Veřejně prospěšná služba – cena České televize.

Nový hardware a pár čísel

Přemigrovali jsme asi 40 virtualizovaných serverů na „novější“ HW. Je to 3x HP Proliant DL360 Gen9, 48x Xeon jader, většinou 384 GB RAM, pár TB SATA SSD. Nebylo by to možné bez našeho skvělého spolupracovníka Honzy Panocha.

Proč potřebujeme tak silný HW?

 • Máme 7 fyzických strojů, 6 z nich rack a vše na nich virtualizované
 • kolem 50 virtualizovaných serverů (2x win, 1x MS SQL, zbytek Linux)
 • přes 167 milionů aktivních dokumentů, denně aktualizovaných
 • 1,6 TB textových dat, 80+ TB zdrojových dat
 • desítky miliard datových vět
 • 19 elastic serverů, 2 clustery, 3 relační DB (MS SQL, MySQL)
 • 1 web server, 2 testovací, API, OCR API, interní API
 • Couchbase cluster
 • OCR server cluster (1 server, 6 OCR instancí, desítky OCR Minions), 600 000 až 1 000 000 OCR stránek denně
 • Speech2Text cluster (6 instancí)
 • klasifikace smluv (3 instance), 
 • web page screenshots (6 instancí)
 • 40 docker images ve Swarmu 
 • interní a externí monitoring našich i státních webů
 • 4000 smluv (+ OCR, klasifikace, parsování smluv, chyby, analytika), stovky veřejných zakázek, stovky insolvencí (změn)
 • desetitisíce změn v dalších databázích, jejich provázání a analytika
 • velké statisíce až miliony dotazů do API denně
 • desítky tisíc uživatelů webu a API
 • stovky hack útoků denně
 • 11 000 emailů denně

 

Naše další aktivity:

 • Po ročním vývoji AI a ML systému jsme vytvořili a zveřejnili první analýzu jednotkových cen státu pro IT služby 
 • Zveřejnili jsme platy úředníků za rok 2021
 • Rozšiřujeme stále zdroje dotací
 • Vylepšili jsme analýzy pro oblast veřejných zakázek
 • Stále pomáháme s žádostmi o voličský průkaz
 • Monitorujeme ještě důkladněji funkčnost státních webů
 • Transparentnost financování sportu je další oblast, na kterou se chceme více zaměřit v roce 2023. Ročně proteče přes 10 miliard Kč z peněz daňových poplatníků přes 13800 sportovních klubů a jejich střešní organizace a nikdo nemá přehled, co se s těmito penězi děje

Tohle vše jsme zvládli za uplynulý rok v pěti členech teamu Hlídače: Michal Bláha, Petr Suchý, Lenka Stryalová, Natálie Petrová a Honza Panoch. Bez vaší podpory by to ale nešlo. Děkujeme všem za dary, zprávy i komentáře, které ukazují, že naše práce má smysl!

Za celý tým, všechny spolupracovníky i dobrovolníky přejeme každému z vás co nejklidnější prožití vánočních svátků. Věříme, že další rok bude zase o něco transparentnější! A v neposlední řadě bychom také chtěli poděkovat za to, že můžeme dávat život Hlídači v takovém složení, v jakém jsme. Doufáme, že v novém roce přivítáme do naší rodiny čerstvé členy, kteří budou hlídat stát se stejným zápalem a odpovědností jako my. 

S přáním krásných vánočních svátků a šťastného nového roku,

tým Hlídače státu