Na začátek vám všem musíme opět poděkovat za to, že Hlídač mohl i v roce 2023 efektivně zlepšovat fungování státu. A zvládli jsme toho opravdu mnoho. Rádi vám proto představíme alespoň část toho, co se nám letos podařilo. Bez vaší podpory by to ale nešlo. Děkujeme všem za dary, zprávy i komentáře, kterými ukazujete, že má naše práce smysl!
A pokud nedočtete až do konce, tak vám chceme na tomto místě popřát klidné a radostné svátky a vše nejlepší do roku 2024!
Hlídač státu 2023
Zakázka GFŘ, která naznačí budoucnost finanční správy
Nová zakázka na starý ADIS. Nejdůležitější it zakázka tohoto roku za více jak 2 miliardy ukáže, jestli se GFŘ zbaví závislosti na IBM a O2. jaká jsou omezující podmínky a kritéria výběru? A chce se vůbec závislosti zbavit? Více v článku.
“Zbytečná” elektrokola České pošty
Předražená elektrokola s malou nosností. kromě upozornění na podezřelou zakázku jsme také ukázali, jak vypadají po měsíci používání.
Kyberútoky proti České republice
Na začátku roku jsme stáli v přední obranné linii a pomáhali chránit Česko před mohutnou vlnou hackerských útoků typu DDoS. Detailněji o útocích i útočnících jsme psali zde.
Téměř neexistující eGovernment cloud
Je to 6 let, co byl českou vládou schválen Strategický rámec národního cloud computingu – eGovernment cloud ČR. A jsme stále na naprostém začátku. Více zde.
Selhání s žádostmi o příspěvek na bydlení
Až bizarní akce s příspěvkem na bydlení se táhla skoro půl roku. O problémech s příspěvkem na bydlení jsme psali zde.
Všech 14 krajů získalo hodnocení B. Ministerstvo financí a Česká pošta jsou opět v žebříčku nejhorší. Za rok 2022 bylo hodnoceno 1108 největších subjektů, vybrali jsme také 10 skvělých věcí z hospodaření úřadů.
Rekordních 6700 pozic ve státní správě a státních podnicích, detailní informace o platech i odměnách na https://www.platyuredniku.cz. Letos poprvé poskytla data Česká pošta, některé organizace i přes novou zákonnou povinnost odmítají informace zveřejnit. Celý článek zde.
Analýza: je důležitý počet, nebo struktura úředníků?
Většinový názor společnosti, novinářů (a veřejně, nikoliv fakticky) i politiků je, že musíme snížit počet úředníků. Je tomu ale opravdu tak?
SÚKL, provozovatel eReceptu, začátkem května bez upozornění změnil podporované protokoly. Tato informace nebyla veřejně známá a zejména velcí poskytovatelé zdravotních služeb tak nemohly eRecepty vydávat. Změna byla oznámena až po tlaku ze strany Hlídače.
Naštvaní úředníci: průzkum ohledně digitalizace procesů
Zeptali jsme 10 zaměstnanců státní správy na jejich zkušenosti s dosavadní elektronizací úřednických postupů. Jak jim digitalizace služeb (ne)ulehčuje práci, kde spatřují největší nedostatky a co je jejich největším požadavkem. Výsledky byly opravdu překvapující. Celý průzkum zde.
Dá se hl. město řídit na vedlejšák? Voličům slíbili, že se budou starat o své městské části, ve skutečnosti však nemají čas ani na své další „hlavní“ funkce. V únoru jsme se zabývali i kumulacemi příjmů.
Poslali jsme všem poslancům naše doporučení k pozměňovacímu návrhu novely zákona o zadávání veřejných zakázek. naše stanovisko je jednoznačné: schválit. Musí se také více řešit role státních podniků a důkladněji dohlížet na interní pravidla spolupráce. Více zde.
Hlídač občanům
Rychle a jednodušše: voličský průkaz
I při prezidentských volbách se u nás jako vždy dostalo každému pomoci. Formulář, všechny informace i rychlá pomoc na jedné přehledné stránce. A letos děkujeme i za obrovské množství děkovných zpráv za pomoc!
Pomoc s nevyžádanými telefonáty
Dáváme vám možnost nahrávat a nahlásit obtěžující marketingové hovory. A to opravdu jednoduše a rychle přímo z homepage hlídače. Průvodce nahráním hovoru a posláním stížnosti na nevyžádané marketingové hovory a vše podstatné se dočtete zde.
Kvalitní infoservis o jednání vlády
Přinášíme stručný výběr toho, co bude mít na programu vláda, shrnuté do srozumitelných bodů. Stali jsme se spolehlivým infoservisem pro občany i novináře.
Neustále se setkáváme s dotazem „co je to vlastně zákon 106 a jak ho využít“. Všichni občané mají právo na informace, ale stále hodně z nich neví, o jaké a jak mohou žádat. Osvěta je pro nás stále denní chléb. Přiblížili jsme také nový paragraf zákona č. 106/1999 sb. o § 8c, týkající se příjmů fyzických osob, který je nejen pro naši organizaci průlomový.
Napříč Hlídačem
Už 4 roky používáme spoustu vlastních machine learning a ai nástrojů. Většinou nejsou vidět nebo se projevují ve zdánlivě běžné funkčnosti. Postupně vám je představujeme.
Křišťálová lupa 2023
Jsme hrdí na to, že jsme byli dvakrát nominováni v prestižní anketě Křišťálová lupa. Naše projekty Hlídač státu a Platy úředníků ocenila odborná porota v kategorii veřejně prospěšná služba, umístili jsme se na 4. a sdíleném 8.-10. místě.
Obrovské zjednodušení orientace na Hlídači
Zcela nová navigace a homepage, díky které je hledání na hlídači mnohem jednodušší.
Cenové analýzy z dílny hlídače státu:
- Detailní nákupní ceny za it služby ve státní správě.
- Porovnání nabídek dodavatelů státu.
- Očekávané ceny zadavatelů veřejných zakázek a jejich srovnání.
- Data pro 20 it profesí, 280 konkurentů a 300 zadavatelů.
- Kompletní přehled za roky 2020, 2021 a 2022.
Díky těmto analýzám jsme státu ušetřili více než 7 miliard korun.
HW, GPU, AI a spousta umělé inteligence
Koncem roku 2022 jsme výrazně upgradovali část našich serverů, na který provozujeme více než 40 virtuálních strojů a téměř 100 docker instancí. K tomu jsme začali pracovat na vlastním jazykovém modelu (díky veliké pomoci Karmiho, Jakuba Hajiče, Dana Kobra, Pavla Zborníka, Štepána Kováře a dalších) a začali využívat dalších novinek v oblasti AI a ML. Díky tomu máme nový a mnohem lepší Speech2Text engine, kterým zpracováváme audio záznamy zastupitelstev a videa politiků.
K tomu jsme si pořídili dvě silné GPU karty (Nvidia RTX 3080 dar od Michala Illicha, díky) a novou NVidii RTX 4090. Další GPU si pronajímáme podle potřeby. Na co vše LLM a GPU karty potřebujeme vám představíme v seriálu v příštím roce.
Proč potřebujeme tak silný HW?
- Máme 7 fyzických strojů, 6 z nich rack a vše na nich virtualizované
- kolem 50 virtualizovaných serverů (2x win, 1x MS SQL, zbytek Linux)
- přes 167 milionů aktivních dokumentů, denně aktualizovaných
- 1,6 TB textových dat, 80+ TB zdrojových dat
- desítky miliard datových vět
- 19 elastic serverů, 2 clustery, 3 relační DB (MS SQL, MySQL)
- 2 web servery, 2 testovací, API, OCR API, interní API
- Couchbase cluster
- OCR server cluster převedený do Docker containerů, (300 000 až 1 000 000 OCR stránek denně
- Speech2Text cluster (6 instancí)
- klasifikace smluv (3 instance),
- web page screenshots (6 instancí)
- téměř 100 docker kontejnerů ve Swarmu
- interní a externí monitoring našich i státních webů
- 4000 nových smluv denně (+ OCR, klasifikace, parsování smluv, chyby, analytika), stovky veřejných zakázek, stovky insolvencí (změn)
- tisíce změn a nových veřejných zakázek
- desetitisíce změn v dalších databázích, jejich provázání a analytika
- velké statisíce až miliony dotazů do API denně
- desítky tisíc uživatelů webu a API
- tisíce hacker útoků denně
- odešleme více než 11 000 emailů denně.